דף בית > בעד ונגד > ואף על פי כן מערכת היירוט באמצעות לייזר נוע תנוע !!! / אורי גנני    
     
ואף על פי כן מערכת היירוט באמצעות לייזר נוע תנוע !!!

מאת: אורי גנני

דו"ח מבקר המדינה על מערכת הביטחון מציג ומפרט את החלטותיה והתנהלותה השערוריתית בנושא "כיפת ברזל" ו"שרביט קסמים". מאידך, קובע המבקר ביחס למערכת היירוט מבוססת הלייזר את הדברים הבאים:

על פי המסמכים שעלו בביקורת, מפא"ת ביצע בעבודת המטה תהליך סדור לבחינת חלופות של אמצעים טכנולוגים ליירוט רק"ק קצרות טווח. מפא"ת הציג את החלופות שבחן, ובהן "כיפת ברזל" ו"סקייגארד", בין היתר, בפני מנכ"ל משהב"ט, שרי הביטחון עמיר פרץ ואהוד ברק, וראש הממשלה אהוד אולמרט. מפא"ת ציין בפניהם, כי קיים יתרון מובהק בהיבטי העלות והמבצעיות לחלופת היירוט הקינטי באמצעות "כיפת ברזל" על פני חלופת הלייזר באמצעות "סקייגארד", כפי שנכתב גם בדוח ועדת נגל. הגורמים שלעיל דנו בנושא ואישרו את מסקנות מפא"ת לפתח את "כיפת ברזל". עם זאת יצוין, כי הביקורת לא עסקה בהיבטים הנדסיים ובחוות דעת הנדסיות לגבי החלופות השונות.

מסקנה:

  1. ההליך הביורוקרטי היה אולי כשר אולם לא בטוח שלא מסריח מאחר שהמבקר לא עסק בהיבטים ההנדסיים של החלופות השונות. היבטים קריטיים בהשוואה בין החלופות .

  2. אותו גוף ( מפא"ת ) אשר הוביל וממשיך להוליך באף את מערכת הביטחון ביחס למערכות היירוט הקינטי. האם אפשר לסמוך עליו ביחס לבדיקת המערכות מבוססות לייזר? בפירוש: לא!!!

מדוע מדינת ישראל חייבת לחזור ולהמשיך את פרויקט מערכת הלייזר אם או בלי "כיפת ברזל" שעלתה כבר זהב ו"שרביט קסמים" שעד עתה לא עשה קסמים:

  1. המערכת מבוססת הלייזר נותנת פיתרון כולל ליירוט גם של פצמר"ים ופגזים, שהמערכות הקינטיות אינן מתימרות אפילו לתת.

  2. מערכת הלייזר נותנת פיתרון גם לאיזורים הקרובים לגבול, אשר המערכות הקינטיות לא יכסו.

  3. מערכת הלייזר נוסתה בהצלחה מוכחת ( ומצולמת ) בניגוד למערכות הקינטיות שעד היום לא נוסו ומי יודע מתי ...

  4. יירוט בודד עם מערכת הלייזר עלותו לא יותר מ – 2,000 $ ל"יריה - פגיעה" כשעלותו המשוערת של טיל ב"כיפת ברזל" תהיה כנראה כ - 100,000 $ !!! כאשר ליירוט ודאי יידרש יותר מטיל אחד.

  5. מדינת ישראל, עם כל איומי העתיד, אינה יכולה להרשות לעצמה לותר על טכנולוגיה כ"כ חשובה ומתקדמת, במיוחד לאחר שהוכיחה עצמה בניסויים.

אז בכל זאת. מה קורה פה?

האם מבקר המדינה, שרי הביטחון (היודעים או שאינם יודעים לצפות במשקפת!), חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת או אנשי התקשורת אינם רואים ומבינים את גודל המחדל והשערוריה!?

אז כל אחד בנפרד:

מבקר המדינה - בדק את ההליכים הביורוקרטיים ולא נכנס להשוואה אמיתית בין החלופות.

שרי הביטחון לדורותיהם - מתחלפים חדשות לבקרים כשמי שנשאר זאת המפא"ת אשר שבויה בקונספציה ולעולם לא תודה בטעותה לאורך כל הדרך. בשפת העם: הזנב מוביל את הכלב.

חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת: ניזונים ג"כ בעיקר מהמידע של אנשי מערכת הביטחון ורק כאשר נפגשים ומקבלים מידע בצורה מסודרת ממומחים בלתי תלויים במערכת, מבינים לעיתים את גודל המחדל.

התקשורת - רובם הגדול של העיתונאים והכתבים הצבאיים "מתפרנסים" מהקשר הסימביוטי שיש להם עם מערכת הביטחון כשרק בודדים מוכנים להתעמת איתה, במיוחד כשהיא "עומדת על רגליים אחוריות" בנושא כ"כ קרדינלי.

לסיכום: מערכת הביטחון, מובלת עם הקונספציה של מפא"ת המשולבת עם עסקאות יצוא והגנה על תוצרת הארץ, מפקירה את העורף ואת מדינת ישראל כולה לאיומים השוטפים ולאיומי העתיד. הראיה הכי חזקה לכך, שאינה מוכנה להביא לארץ בכ – 20 מיליון דולר את מערכת ה"נאוטילוס" שפותחה ונוסתה בהצלחה בשיתוף עם מדינת ישראל. מערכת השוכבת ארוזה במדבריות ניו מקסיקו. ההסבר: חשש מפתיחת ולו "סדק בדלת" שיוכיח וינפץ , חס וחלילה, את הקונספציה המוטעית ויחשוף לעין כל את המחדל והשערוריה...

היות וכך: אין לאף אחד, שטובת המדינה לנגד עיניו, אופציה להרים ידיים והלחץ והמאבק בנושא חייב להימשך!!!

     
     

פרטי התקשרות עם העמותה:
ד”ר עודד עמיחי: 054-7917060
תא"ל (מיל') צבי שור: 054-466-3452


 ע.ר. 5-80503670

ד"ר נתן פרבר: 052-889-9492
יעל ארצי: 052-232-8382

דוא"ל: magenlaoref@gmail.com

 

 

האתר נבנה ע"י: סטודיו פייג'רס-דיזיין