דף בית > כתבות ומאמרים > חיוניותה של מערכת הגנה מבוססת לייזר    
     
חיוניותה של מערכת הגנה מבוססת לייזר

מאת: ד''ר עודד עמיחי, אומדיה - סדר היום הביטחוני, 23.8.2006

ד"ר עודד עמיחי מיוזמי פרויקט הנאוטילוס מסביר מדוע כה חיוני להשקיע במערכות הגנה מבוססות לייזר כדוגמת "סקיי גארד". הימצאותה של מערכת מעין זו בשדה המערכה האחרון הייתה משנה את תוצאות המלחמה מקצה אל קצה

ב- 5 השנים האחרונות נורו על יישובי הנגב המערבי מאות רקטות קסאם שהפכו את חיי התושבים שם לבלתי נסבלים וגרמו לנזקים כלכליים ולטראומות אישיות. מערכת הביטחון דבקה בפתרון ההתקפי, שכשל, אחרי שהוכח שנוכחות כוחות גדולים של צה"ל בשטחי רצועת עזה אינה מונעת ירי הקסאמים. התוצאה הבלתי נמנעת של הזנחה זו גרמה לשחיקת ההרתעה הישראלית ולהסתבכותה במלחמה לא מוכרעת עם החיזבאללה, תוך חשיפתה לירי של 3,970 רקטות לטווח קצר ובינוני, שגרמו לאבדות בנפש וברכוש ולנזק כלכלי המוערך בלמעלה מ- 25 מיליארד שקל.

זאת כאשר היה פתרון בהישג יד - מערכת לייזר, נאוטילוס (סקיי-גארד), שיירטה בהצלחה של 100% עשרות רקטות, פגזי ארטילריה ומרגמה. נשק הלייזר נותן הגנה מוחלטת מתקיפת טילים ורקטות והופך אותם לחסרי תועלת, בדומה לרובה שהפך את הקשת והחץ לחסר שימוש. הלייזר מסוגל ליירט רקטות (קסאם, קטיושה, פאג'ר), טילים לטווח קצר ובינוני (פרוג, סקאד), פגזי ארטילריה, פצצות מרגמה - בירי בודד ובמטח וליירט מטוסים, מסוקים, מל"טים וטילי שיוט.

במקום להתמקד במערכת הלייזר, שהייתה זמינה, יעילה וזולה התעניינה מערכת הביטחון בפתרונות שאינם זמינים, אינם יעילים ואינם זולים. הסיכוי הקטן ליירוט טיל או רקטה באמצעות טיל מהיר (שעלותו גבוהה, כ- 100,000 דולר, לעומת 1,000 דולר של ירי הלייזר) הומחש במלחמת המפרץ הראשונה (1991) בה לא הצליחו טילי פטריוט ליירט עשרות טילי סקאד שנורו מעיראק. 100% כישלון יירוט של הפטריוט לעומת 100% הצלחה בניסויי יירוט של הלייזר. למה להשקיע בפתרון שעלותו גבוהה וסיכויי הצלחתו נמוכים מלכתחילה? לחלופות האחרות (תותח מהיר או קליעים מונחים) יש מגבלת טווח, שהופכות אותן מראש לפתרונות לא מתאימים.

אחת העילות להפסקת פרויקט הלייזר הייתה ההכרה שמערכת ניידת, שהדרישה לה נבעה מצרכי הצבא האמריקאי בעיראק, לא תהיה זמינה בעשור הקרוב. זהו ליקוי מאורות, כי אין שום צורך במערכת ניידת להגנת יישובים ומערכת הסקיי-גארד, שפותחה במיוחד למטרה זו, על פי מפרט ישראלי ובשיתוף חברות תעשייה ישראליות, ניתנת להעברה תוך יום ועונה על כל הדרישות להגנת יישובים.

לו מערכות הלייזר היו פרוסות במקומן הן היו מיירטות את כל הרקטות שנורו על ישראל והעימות עם החמאס והחיזבאללה היה שונה מהותית. מערכות הלייזר אינן קיימות לא בגלל קושי טכני או מגבלה תקציבית, אלא בגלל גישה שמרנית בהערכת איום הטילים והרקטות על אוכלוסייה אזרחית ובגלל העצמת היכולות הקיימות שאינן תואמות הצרכים החדשים.

גישה שמרנית זו של מערכת הביטחון קיבלה תפנית, כאשר עוד חודשיים לפני פרוץ מלחמת לבנון השנייה הורה שר הביטחון, עמיר פרץ, לבדוק מחדש את הקפאת הפיתוח והייצור של מערכת הלייזר להגנה מפני טילים ורקטות. כתוצאה מכך, הגיעה ארצה עוד לפני המלחמה משלחת רמת דרג של החברה המפתחת, נורתרופ-גרומן, שאף נפגשה עם שר הביטחון ביום הקשה של הפיגוע ברצועת עזה וחטיפת החייל גלעד שליט. יש להניח שבעקבות לקחי המלחמה, תשנה מערכת הביטחון גישתה ותורה לחדש את פרויקט הנאוטילוס במטרה להציב בארץ מערכות לייזר (סקיי-גארד) להגנה מטילים ורקטות.

יידרשו כ- 15 מערכות להגנת יישובי צפון הארץ והנגב המערבי, שעלותן הכוללת היא כ- 600 מיליון דולר, סכום השווה לנזק הכולל למשק כתוצאה מ- ½2 ימי לחימה. זוהי הוצאה חיונית וזניחה ביחס לתועלת: הסרת איום הטילים והרקטות על העורף, כאשר ברור שבעקבות לקחי מלחמת לבנון השנייה ישפרו ארגוני טרור ומדינות מוסלמיות קיצוניות (סוריה ואיראן) את ביצועי הטילים והרקטות שברשותם, תוך איום גם על מרכז הארץ. הצטיידות במערכות הגנת לייזר (סקיי-גארד) ייצרו מחדש את ההרתעה הישראלית, ע"י שיהפכו את הטילים והרקטות לחסרי תועלת, ולצה"ל יתאפשר חופש פעולה נרחב יותר לכשיידרש.

במקביל, יש להיערך גם לסכנה האיראנית, שמשקיעה אמצעים רבים להגיע ליכולת גרעינית, על אף המאמצים הבין לאומיים למנוע זאת והאפשרות שארה"ב תחליט בסופו של דבר לחסל את הפוטנציאל הגרעיני האיראני. לישראל אסור להישאר פסיבית ועליה לנצל את ההבנה האסטרטגית שקיימת עם ארה"ב כדי לפתח, בשיתוף ובסיוע ארה"ב, גם נשק לייזר נגד טילים בליסטיים. החץ לא יספיק.

ד"ר עודד עמיחי הוא פיזיקאי, מומחה למערכות לייזר ויועץ בתחומי הלייזר והאלקטרו-אופטיקה. שימש כראש המחלקה למערכות פיזיקליות ברפא"ל, היה מיוזמי פרויקט "נאוטילוס" ומלווה אותו בהתנדבות מראשית דרכו ועד היום.

     
     

פרטי התקשרות עם העמותה:
ד”ר עודד עמיחי: 054-7917060
תא"ל (מיל') צבי שור: 054-466-3452


 ע.ר. 5-80503670

ד"ר נתן פרבר: 052-889-9492
יעל ארצי: 052-232-8382

דוא"ל: magenlaoref@gmail.com

 

 

האתר נבנה ע"י: סטודיו פייג'רס-דיזיין