דף בית > כתבות ומאמרים    
     
הפתרון לירי הקסאמים - "יקר מדי"

מאת: אריק בנדר, מעריב, 14.10.2004

בכיר לשעבר ברפא"ל טוען: מערכת הלייזר "נאוטילוס", שעמדה בהצלחה בעשרות ניסויים, מסוגלת ליירט בקלות רקטות קסאם. במערכת הביטחון מסכימים, אבל מבהירים: זה לא כדאי כלכלית

האם אפשר לשים מחיר על חיי אדם? זמן קצר אחרי חשיפת "מעריב", לפיה מערכת הביטחון החלה בפיתוח פרוייקט חדש ליירוט רקטות הקסאם, טוען מדען בכיר לשעבר ברפא"ל, שאין כל צורך לחכות לפיתוח החדש, ושהפתרון כבר קיים ואפילו נמצא בהישג יד. בכירים במערכת הביטחון אמנם מסכימים איתו, אולם טוענים שהפתרון שהוא מציע עדיין יקר.

המדען, ד"ר עודד עמיחי שמתמחה במערכות לייזרים ואלקטרו-פיזיקה, עבד בעבר ברפא"ל (הרשות לפיתוח אמצעי לחימה) והיה שותף בפיתוח מערכות נשק סודיות. לאחרונה הוא שיגר מכתב ליו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ יובל שטייניץ, בו הוא מציע להשתמש במערכת הלייזר נאוטילוס נגד טילי הקסאם. מדובר במערכת שארה"ב וישראל פיתחו במשותף, במטרה לאתר וליירט טילים מסוגים שונים.

לדברי ד"ר עמיחי, הנאוטילוס עמדה בעשרות ניסויים מוצלחים ליירוט רקטות, פגזי ארטילריה ומרגמות. "מערכת הביטחון מובילה תוכנית שגויה לפיתוח טיל יקר ומגובל נגד הקסאם, בעוד שפתרון עדיף נמצא בהישג יד", הוא כתב. ד"ר עמיחי זועם בעיקר על כך שישראל, למרות שהיתה שותפה בפיתוח הטיל, האטה את קצב פיתוחו דווקא כעת.

כך, למשל, טוען עמיחי שארצות-הברית הציעה לישראל להעביר לידיה כבר ב-2000 מערכת נייחת של נאוטילוס לצורך ביצוע ניסויים בארץ, ואולם ישראל התנגדה. מאז היא גם משקיעה סכומים מוגבלים בהמשך הפיתוח של מערכת משופרת וניידת של הנאוטילוס.

אלא שכדי לטפל באיום הקסאם אין בכלל צורך להמתין עד אז. לדעת עמיחי, אפשר להשתמש גם בדגם הנייח של המערכת שכבר קיים בארה"ב. את המערכת הזו אמנם צריך להקטין ולהפוך למבצעית, אך לטענת עמיחי בהשקעה המתאימה התהליך צפוי לקחת רק כמה חודשים.

"יותר זולה מהחץ"

ד"ר עמיחי מזכיר עוד שב-26 באוגוסט השנה נערכו בקליפורניה, ללא כל קשר ישיר ביניהם, שני ניסויי שדה בפרויקטים שבהם מתקיים שיתוף פעולה בין ישראל לארה"ב. האחד, הניסוי שנכשל ביירוט טיל בליסטי מתקדם באמצעות טיל החץ - זכה לסיקור תקשורתי נרחב מאוד.

הניסיון השני: יירוט פגזי מרגמה באמצעות הנאוטילוס - דווקא הצליח באופן מלא אך זכה לסיקור צנוע בלבד. הדבר מעיד, לדברי ד"ר עמיחי, על סדר עדיפות לקוי של ישראל. הנאוטילוס גם הרבה יותר זולה מהחץ: עלות הירי שלה היא רק 2,000 דולר ליירוט, בהשוואה לכשני מיליון דולר שעולה יירוט של טיל חץ אחד.

את מכתבו חותם ד"ר עמיחי במילים הבאות: "תמוהה בעיניי העובדה שלמרות השקעה של יותר משני מיליארדי דולרים בפרויקט החץ, מהססת ישראל להשתלב בתוכניות הצבא האמריקני להפיכת הנאוטילוס למערכת מבצעית ניידת. זאת, בשעה שאין לישראל פתרון מניח את הדעת כנגד איומי הקסאם, כמו גם כנגד הרקטות ארוכות הטווח שבידי החיזבאללה".

לחברים בוועדת החוץ והביטחון נודע שגורמים במערכת הביטחון מסכימים עם טענתו של עמיחי, לפיה המערכת הנייחת של הנאוטילוס מסוגלת כבר כעת ליירט קסאמים. ואולם אותם גורמים סבורים, לאחר בדיקה מקצועית, שבשלב זה אין עדיין כדאיות כלכלית מקצועית לבצע זאת. לכן, לדעתם, יש להמשיך ולמצוא פתרונות כדי להתאים את המערכת לצרכים של יישובי צפון הנגב.

     
     

פרטי התקשרות עם העמותה:
ד”ר עודד עמיחי: 054-7917060
תא"ל (מיל') צבי שור: 054-466-3452


 ע.ר. 5-80503670

ד"ר נתן פרבר: 052-889-9492
יעל ארצי: 052-232-8382

דוא"ל: magenlaoref@gmail.com

 

 

האתר נבנה ע"י: סטודיו פייג'רס-דיזיין